У перекладі з французької артизан — це ремісник. Відповідно, артизанська парфумерія або ж артизанські парфуми — це парфуми, виготовлені ремісником. Близькі друзі можуть його також назвати митцем.
«Попри мою довгу кар’єру, я не люблю бути в центрі уваги. Моя мета — спілкуватися з людьми. Зазвичай я створюю аромат для когось конкретного. Я відчуваю себе автором, який ховається за словами людини», — так коментує свою роботу парфумерка-артизанка Фернанда Руссо, яка створила колекцію ароматів I am для Bibliotheque.
Фернанда Руссо — сучасна парфумерка-артизанка. Вона працює в невеликій майстерні в центрі Флоренції. Крамниця, якою вона керує, була відкрита в місті ще 1700 року. Навколо неї — музеї, галереї, стародавні будівлі. Усе це для Фернанди важливо. Душевність, історії, почуття вона цінує значно більше за комерційний успіх продуктів. Свої парфуми вона створює в окремій, віддаленій кімнаті своєї майстерні. Перша зала, куди заходять покупці, заставлена стелажами з флаконами, згортками, пакунками. Через стійку, куди покупці зазвичай не заходять, — кімната Фернанди: напівтемна, щоб натуральні ефірні олії не псувалися на світлі, заповнена бутлями, колбами, пробірками й терезами для відмірювання складників. Усі інгредієнти вона змішує вручну, записуючи пропорції в блокноті. Працює під класичну музику або в тиші.
Принципи ремісництва й промисловості в парфумерії докорінно різні. Митцем-ремісником рухають переважно такі мотиви:
- Потяг до самовираження
- Насолода від матеріалів, складників
- Любов до самого процесу, магії перетворення однієї речовини на іншу
- Прагнення, щоб твір резонував із людиною, викликав у неї щирі й сильні почуття
Промисловець натомість думає про ефективність використання бізнес-ресурсів — годин і матеріалів — і прибуток від своєї роботи. Він прагне росту фінансових показників, лідерства в галузі й визнання ринком.
Про артизанську парфумерію — або ж нішеву, як її часто називають — заговорили у світі в 70-х роках минулого століття. Першим нішевим брендом парфумів називають L'Artisan Parfumeur, заснований 1976 року. З 1995 року нішевими парфумами стали користуватися моделі, акторки й актори, попзірки. Їх фотографували біля культового нішевого бутика Aedes de Venustas на Мангеттені, фотографії розліталися глянцевими виданнями. Таким чином, крамниця й сама галузь стали цікавими для людей у всьому світі. Люди дізналися, що крім масових, відомі парфумери випускають лімітовані колекції ароматів, які коштують дорожче й завдяки невеликому тиражу дозволяють людині «виглядати» по-особливому — не так, як сотні чи тисячі інших жінок або чоловіків на вулицях міст.
Автор: Veronica Garcia
«Колекцію I am ми створювали артизанською. Вона не комерційна, а під час її створенні Фернанда не мала жодних обмежень за вартістю компонентів. Ми надали їй можливість використовувати навіть найбільш рідкісні й дорогоцінні ефірні олії, щоб Фернанда могла вільно передавати концепцію лінійки й втілювати власний авторський задум», — коментує засновниця бренду Bibliotheque Лора Некрасова.
Ось чотири головні ознаки артизанської парфумерії.
Складники
Артизанський підхід диктує використання лише найякісніших інгредієнтів. Фернанді, як і іншим артизанам, цікаво експериментувати з різними сортами рослин і дерев, відстежувати, як розкривається в композиції одна й та сама рослина, але різних років врожаю. Артизани знають, що аромат одного й того самого сорту троянди змінюватиметься залежно від кліматичних умов, у яких росла квітка, і догляду, який їй надавали. Це схоже на виробництво крафтового вина або спешелті-кави. Регіон, погода, ґрунт — усе це впливає на фінальний продукт.
Фернанда, наприклад, щоб знайти потрібно їй ноту, відвідує закриті аукціони, шукає складники через мережу колег, інколи сама виготовляє особливі речовини. Нею рухають одночасно цікавість, екстраординарність запаху, але й можливість найточніше виразити початкову ідею. Якщо вона уявила, що аромат конвалії в її парфумах має бути більш тонким, ніж солодким, вона шукає необхідний сорт саме з тонким запахом.
Композиція
Артизани, і Фернанда зокрема, допускають і часто навіть прагнуть складних композицій. Їх парфуми розкриваються довше, щоб людина протягом годин спостерігала за розвитком аромату. Масові аромати легко розгадати вже за три секунди, протестувавши їх біля стелажа магазину. Нішеві парфуми показують себе повністю лише через 15—30 хвилин після нанесення, а потім продовжують розвиватися як музична симфонія, у яку музиканти вступають тоді, коли їм час.
Індивідуальність
Нішеві парфуми підкреслюють індивідуальність людини завдяки двом рисам. Перша — їх випускають меншим тиражем, і Фернанда також не відступає від правил. Кожний аромат колекції I am випущено в обмеженій кількості екземплярів. Друга — такі парфуми по-різному звучать на шкірі різних людей через значний склад натуральних ефірних олій. Природні складники вступають у хімічну реакцію зі шкірою й розкриваються по-особливому. Одні парфуми може звучати по-різному навіть на мамі й доньці.
Позатрендовість
Щоб аромат був комерційно успішним, великі парфумерні доми аналізують трендові ноти наступного сезону й випускають продукти саме з ними. Якщо дослідження показали, що люди обов’язково куплять аромат персика, модні доми ставлять парфумеру за умову створити аромат саме з такою нотою. Часто навіть самі парфумерні фабрики пропонують модним домам головні ноти сезону й працюють за цим шортлистом.
Натомість Фернанда, як і інші артизани, відшукує спочатку гідну ідею, історію, яка надихне її на аромат, а вже потім вигадує, як втілити свій задум. Первісним для неї є образ, настрій аромату, а складники — лише інструмент. Найкращим компліментом і відзнакою для Фернанди стає вічність аромату: його позасезонність і відтворення протягом довгих років.
Колекцію I am Лора Некрасова й Фернанда Руссо створили саме за артизанськими принципами — без прив’язки до часу. Вісім ресурсних жіночих станів є вічними — такими, що властиві жінці від природи. Завданням було втілити їх так, щоб жінка будь-якої культури й віку впізнавала їх у будь-якому році. Ці парфуми — емоційні якорі, що допомагають повертати себе в необхідний стан. Так само як червоний колір століттями символізує пристрасть, колекція зібрала символічні ноти, які передають жіночність, спокусливість, легкість, успішність, зухвалість, кохання, мрійливість і цінність.